Odrobina Nepalu w Karczewie

21 października w remizie w Karczewie można było zetknąć się z obyczajami prosto z Azji Południowej. SOLANO Group zorganizowała dla swoich pracowników z Nepalu obchody święta Dashain. Uczestnicy imprezy mieli możliwość bliższego poznania nepalskiej tradycji, kuchni oraz kultury kraju oddalonego od Polski o ponad 5700 km.

Dashain – najdłuższe święto w Nepalu

Mało znane w Polsce święto jest jednym z największych oraz najważniejszych świąt obchodzonych przez Nepalczyków. Jest to najdłuższy festiwal hinduistyczny w Nepalu, tradycyjnie obchodzony przez dwa tygodnie, podczas których Nepalczycy modlą się i składają ofiary dla Durgi, Bogini Matki. Wielkie święto plonów w Nepalu, jak nazywają je Nepalczycy, to czas spotkań rodzinnych, wymiany prezentów i błogosławieństw oraz rozbudowanych rytuałów religijnych zwanych pudżami. Dashain honoruje Boginię Durgę, która została stworzona z shakti – energii wszystkich bogów, uzbrojona w broń każdego z nich.

Podczas Dashain wszystkie biura, urzędy i szkoły w Nepalu są zamykane na 5 dni, a wielu Nepalczyków wraca w rodzinne strony, aby wspólnie świętować i spędzić czas z rodziną. Dla pracujących w Polsce przyjezdnych z Nepalu, którzy nie mieli możliwość powrotu na święta do domu, SOLANO Group zorganizowała obchody na miejscu, by mogli oni kultywować swoją tradycję w Karczewie.

W nepalskim stylu

W obchodach egzotycznego święta w Karczewie wzięło udział prawie 150 osób, w tym przedstawiciele firm zatrudniających w swoich zakładach produkcyjnych pracowników z Nepalu. Podczas obchodów można było podziwiać elementy nepalskiej kultury, takie jak tańce w strojach ludowych oraz tradycyjną muzykę z Krainy Dachu Świata. Rodowici Nepalczycy przygotowali też poczęstunek złożony ze swoich narodowych potraw. Celebrację kontynuowali 24 października, który z tej okazji został dla nich dniem wolnym od pracy.

Jednym z najważniejszych elementów naszej pracy jest dbanie o komfort zatrudnianych przez nas pracowników, m.in. o ich potrzeby kulturalne i religijne. Dlatego, oprócz corocznych obchodów święta Dashain, od ponad 7 lat, wspólnie z Fundacją „Uskrzydlamy”, organizujemy również dla naszych pracowników z wielu stron świata festiwal kultur, na którym mają oni szansę zaprezentować swoje tradycje i obrzędy. Podczas takich imprez możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat takich krajów jak choćby Kolumbia, Wenezuela, Filipiny, Indonezja, Wietnam czy Kirgistan. Dzięki temu rozumiemy się lepiej, co znacząco przekłada się na naszą współpracę” – mówi Ariel Sobczak, Prezes Zarządu Solano Group.

Pracownicy z całego świata w Polsce

SOLANO Group to firma z ponad 27-letnim doświadczeniem na polskim rynku, specjalizująca się we wsparciu polskich firm produkcyjnych w rekrutacji osób z zagranicy, w szczególności z branży spożywczej. Dzięki rozbudowanej sieci międzynarodowych kontaktów firma współpracuje z wykwalifikowanymi pracownikami z 15 krajów, położonych na 4 kontynentach. Obecnie SOLANO Group zatrudnia ponad 450 osób z Nepalu.

fot. mat. prasowe

Dodaj komentarz

Przeczytaj także: